Giardióza – infekcia, ktorá je spôsobená jednobunkovým parazitom s názvom Giardia. Druh, objavujúci sa u psov a mačiek sa volá Giardia intestinalis = duodenalis = lamblia. Ide o ten istý druh, avšak, zvyknú sa používať všetky tieto tri pomenovania. Názov je odvodený od toho, kde sa parazit najčastejšie vyskytuje a škodí, to je v začiatočnom úseku tenkého čreva, v duodéne.

Príznaky infekcie spôsobenej Giardiou

Tento parazit, ktorý poškodzuje sliznicu tenkého čreva, vyvoláva najmä hnačky. Stolica môže byť najprv len mäkšia, svetlejšia ako zvyčajne, niekedy so zeleným nádychom alebo s prímesou krvi, neskôr môže mať  vodnatý charakter. Typické pre túto infekciu je, že stolica extrémne zapácha. Väčšinou sa v nej vyskytuje aj  väčšie množstvo hlienu. Občas sa môže pridružiť aj zvracanie.

U niektorých jedincov prebieha infekcia asymptomaticky, čo znamená, že zviera síce vylučuje cysty v truse, avšak nejaví vôbec žiadne príznaky ochorenia. Takisto môžu byť príznaky aj striedavého charakteru, raz je hnačka,  raz je normálna stolica a takto sa to môže striedať aj dlhodobo.

Ktoré psy a mačky sú najviac postihnuté Giardiou ?

Ide hlavne o mačiatka alebo šteniatka, ktoré ešte nemajú dobre vybudovaný a odolný imunitný systém, takisto častý je aj výskyt u zvierat žijúcich vo vysokých koncentráciách v útulkoch, záchranných staniciach atď. Ďalšou postihnutou skupinou bývajú dospelí psi a mačky s oslabeným imunitným systémom, to sú zvieratá, ktoré trpia nejakým iným závažnejším ochorením a infekcia Giardiou sa k tomuto problému pridruží len sekundárne.

 

 

Ako sa dá nakaziť Giardiou ?

Zvieratá sa nakazia z infikovaného prostredia (pri olizovaní zeme, trávy, predmetov) alebo vody kontaminovanej cystami tohto parazita. Cysty, ktoré sa im dostanú do organizmu sú okamžite infekčné a začnú sa v tenkom čreve množiť.

Diagnostika ochorenia

Jednou z vyšetrovacích a najrýchlejších metód je potvrdenie prítomnosti antigénu Giardií za pomocou špeciálneho ELISA testu. Je to jednoduchý a rýchly test, ktorého výsledky sú známe v priebehu 20 minút priamo u veterinára v ambulancii. Na tento test je nutné urobiť zvieratku len rektálny výter za pomoci tenkého vatičkového tampónu a tento výter sa použije na spravenie daného testu. Niekedy je nutné kombinovať viaceré druhy testov na potvrdenie infekcie.

Liečba infekcie

V súčasnosti máme veľmi účinné a efektívna lieky na zvládnutie tejto infekcie, používa sa buď fenbendazol alebo metronidazol, prípadne oba lieky naraz v kombinácii. Efektívna i keď menej je aj kombinácia liekov pyrantel/paziquantel/febantel. Dávkovanie a dĺžku liečby určuje veterinárny lekár na základe príznakov a hmotnosti pacienta.

Prevencia ochorenia Giardiou

Giardia vydrží vo vonkajšom prostredí prežívať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov, obľubuje vlhké prostredie, veľmi náchylná je na vysušenie. Preto  je vhodné pelech psa alebo mačky, ktorý trpel touto infekciou vyprať pri čo najvyššej teplote a riadne vysušiť a až potom ho znova používať.

Riziko pre človeka

Giardiózou sa môžu nakaziť aj ľudia, prevažne z kontaminovanej vody, môže to byť jedna z príčin tkzv. cestovateľskej hnačky. S trusom infikovaných zvierat je nutné narábať opatrne, zbierať ho v rukaviciach a ihneď ho zlikvidovať do odpadu.